Nommodest

Sõna “Nommo” jõudis minuni ise. Kuna välismaalastel on enamasti raskusi “õ” tähe välja hääldamisega, siis on neid, kes kutsuvad mind perenimepidi “Nomm”. Kuidagi sai ühest teine ja leidsin end “nommo” guuglisse trükkimas, et kas sellist asja on üldse olemas. Oli küll. Ja tulemused olid päris huvitavad. Ma muidugi ei mäleta eriti, mida ma tookord lugesin, aga värskendasin uuesti oma otsinguid.

Nommol on mitu tähendust, aga kuna ma ei soovi kellegi tööd kopeerida või varastada (või mingi kopiraitiga tegemist teha), siis kirjutan siia lihtsalt väikese kokkuvõte ja jätan ehk ka mõne lingi.

Google

Aafrikas elava Dogoni (Mali) hõimu jaoks on Nommod nende esivanematega seotud ürgsed vaimud või pooljumalused. Dogonite uskumuste kohaselt elavad Nommod vees, olles amfiibsed, hermafrodiidsed, kalasarnased olendid, kuid neid ei kujutata just merineitside või sireenidena. Neid teatakse kui meistreid vee üle, korravalvureid ja õpetajaid. Dogonite kultuuri iseloomustab eriti just spirituaalsus ja esivanematega ühenduses olemine. Kui õigesti mäletan, olid Dogonid ka just need, kelle väga varajaste uskumuste pärandis oli juba ülitäpselt paika pandud Siriuse (Dogstar) ja ümbritsevate tähtede asukoht ja liikumisteed. Ehk siis see oli sisse ehitatud nende loomisloosse ja tegemist on põlisrahvaga, kes elab meie arusaamise järgi siiani võrdlemisi primitiivselt – ilma elektri ja kraanist jooksva veeta. Tänapäevane elu ja maailm pressib aga ka Dogoni eraldatud küladele peale (väike artikkel turismi mõjudest Dogoni küladele).

Erilist huvi pakkus mulle aga ühe haridusasutuse protokoll, mis viitab “Nommo” afrotsentrilisele päritolule ja sõna jõud tähendusele, seda eriti kollektiivis. Nommo peamine idee ongi kogukonna ehitamine! Selle kirjatüki (ja ka mõne teise) kohaselt mõistetakse Nommona muuseas:

  • reaalsuse genereerimist ja loomist läbi sõna jõu
  • harmoonia ja tasakaalu loomist läbi sõna jõu, seistes silmitsi disharmooniaga
  • kutset vastastikusele mõistmisele ja osalusele kõneleja ja kuulaja vahel – „Kunstnikud avavad võtmed iseenda leidmiseni ning aitavad teistel kogeda seda, mida nemad on kogenud.“
  • tõe rääkimise protsessi
  • tõestust jutuvestmise ja keele jõust reaalsuse määratlemisel ja muutmisel
  • viidet olulisusele suhelda pigem just kogukonnaga kui indiviididega
  • holistilist ja kaasavat, duaalsust ületavat keelekasutust.

Britannica kohaselt aga on Nommo segatud just duaalse vastandumisega (Nommo ja Yurugu, paralleel Osirise ja Sethi müüdiga) ning Prometheusega sarnaselt toob Nommo tule ja esimesed põlluviljad maa peale. Nommo on ka esimene sepp. Tuletoomist tähistatakse nii Dogonite juures Malil kui ka Kreekas (Prometheus) tõrvikufestivalidega.

Mine võta kinni!

etEesti